Címoldal
Rólunk - A VVSI
Kapcsolat
Versenysport
Kajak-Kenu
Evezés
Vitorlázás
Rehabilitáció
Tóparti Szakambulancia
Tóparti Pedagógiai Szakszolgálat
Tóparti Rehabilitációs Központ
Szállás
Nyári szállás
Sukorói pálya
VVSI Sport Hotel
Szolgáltatások
Sporteszköz
Kikötőhely bérlés
Vízitúrák
Sportpálya bérlés
Tornaterem bérlés
Strand használati díjak
Galéria
Címoldal
Rólunk - A VVSI
Kapcsolat
Versenysport
Kajak-Kenu
Evezés
Vitorlázás
Rehabilitáció
Tóparti Szakambulancia
Tóparti Pedagógiai Szakszolgálat
Tóparti Rehabilitációs Központ
Szállás
Nyári szállás
Sukorói pálya
VVSI Sport Hotel
Szolgáltatások
Sporteszköz
Kikötőhely bérlés
Vízitúrák
Sportpálya bérlés
Tornaterem bérlés
Strand használati díjak
Galéria
Kenusainknak is van már ergométerük!
B
ár az adventi időszakra is várnunk kell még, a VVSI kenusai és edzőik máris a legszebb karácsonyi ajándékuknak tekintik azt a csúcsminőségű ergométert, amelyet a Pro Rekreatione Kft. vezetése a közelmúltban vásárolt meg számukra. November második szombatján lelkes csapatmunkával állították össze a várva-várt berendezést, amelyet addig csak sóvárogva tanulmányozhattak a fővárosi KayakFirst cég honlapján.
Ahhoz azonban, hogy az örömükben igazán osztozhassunk – és itt elsősorban magamból indulok ki -, nem árt tudnunk, micsoda és mire szolgál valójában egy ergométer? Elnevezésének bizonyosan köze van az ergonómia tudományához, amely az ember és a technikai eszközök kapcsolatával foglalkozik. Az ergométer pedig tulajdonképpen ezt a kapcsolatot, az izom munkateljesítményét méri – de jóval többet is tesz annál.
„Az ergométer hasznos kelléke a fizikai állóképesség fejlesztésének, az elvégzett munka pedig számokban, fekete-fehéren ellenőrizhető. Többféle létezik, közéjük tartozik a szobakerékpár, az evezős és a kajak ergométer is. Utóbbiak remek felkészülési és versenyzési lehetőséget kínálnak az élsportolók számára a téli időszakban” – olvashattuk volna 2010 táján a Magyar Kajak-kenu Szövetség honlapján a pozsonyi Új Szó napilap korabeli cikke szerint. Bizonyára másnak is feltűnt, hogy a szakszövetség az evezős és kajak ergométer mellett nem tesz említést a kenusok fejlesztő és mérő eszközéről. Nem véletlenül, hiszen az idő tájban jószerivel még nem is létezett!
Ahogyan Porteleki Zsoltnak, a VVSI kenus edzőjének kis technikatörténeti áttekintéséből megtudtam, az ergométereket eredetileg az evezősök számára fejlesztették ki. Sokáig csak ők használták, hiszen a kajakosok és kenusok velük nemigen találkoztak. Kevés egyesületnek volt meg (és van ma is) mindhárom szakosztálya, ha pedig mégis, akkor a telephelyeik működtek távol egymástól. Idővel azért a kajakosok és edzőik is megtapasztalhatták az evezős gépek előnyeit, a rátermettebbek pedig nekiláttak a speciális, kajakos fejlesztésüknek, később a gyártásuknak is. Az ezektől jócskán eltérő, térdelős változatra a kenusoknak még várniuk kellett, de Porteleki Zsolt emlékezete szerint akkori egyesületénél, a Bp. Honvédnál az 1990-es évek elején, Szabó István kajakosnak köszönhetően, megszületett a kenu ergométer hazai „ősmodellje” is. Még egy jó évtizednek kellet eltelnie ahhoz, hogy egy másik kajakos, Weimper József világszínvonalú hazai cége, a KayakFirst megjelenjen a piacon a legkorszerűbb kajak, majd kenu ergométereivel.
„Az augusztusi szegedi kajak-kenu világbajnokságon a cég kiállításán lehetőségem volt kipróbálni nagy álmunkat, a legújabb fejlesztésű KayakFirst kenu ergométert – idézi fel az új korszak nyitányát Porteleki Zsolt edző. – Nem tudtam szabadulni az élménytől! Mivel a cég vezetője, Weimper József közismerten a kajak-kenu sport utánpótlás nevelésének elhivatott támogatója. Ez valóban lehetővé teszi, hogy a kor színvonala és versenykövetelményei szerint készülhessünk fel. Ma már e nélkül nem megy! A közel száz hazai egyesület idei pontversenyében az első helyen a szegedi klub végzett, amelynél például a kenusoknak négy ergométerük van. Hála a mi vezetésünknek, a kajakosaink munkáját is segíti már két ilyen gép!
Természetesen a tanmedence is fontos eszközünk és az is marad, főként az alapok elsajátításában a piciknél, később pedig az erőnléti gyakorlatoknál. A tanmedencében azonban a gyerek csak egy álló betonteknőben forgatja a sok vizet. Ez a valóságos kenus evezéshez képest olyan, mintha egy lassított felvételen húzná a lapátot egy malterosládában. Az egyensúlyozásra a stabil teknőben nincs szükség, így a mozgás jellege is egészen más és nem fejlődnek úgy a tartóizmok sem. Ezért van az, hogy tavasszal, amikor kimegyünk a vízre, a gyerekeknek egy hónapos átállásra van szükségük, amíg megszokják a kenu billegését és siklását. Nem beszélve arról, hogy a mai gyors versenyhajók jóval keskenyebbek, és az eredményesség érdekében már a 13 éveseknek át kell térdelniük ezekbe az instabilabb, 30 centiméternyi szivarokba! Az egyensúlyszerveik még nem tökéletesen fejlettek ehhez, ahogyan a tartóizmaik sem. Talán ezért is tartják sokan nehéz sportágnak a kenut. Az új ergométer azonban most már nálunk is sok mindent kiküszöböl, valóban forradalmasítani fogja az edzésmunkát és a felkészülést. A gurulópad tökéletesen modellezi a hajó billegését és siklását. Az evező végét kötél köti össze a propelleres motorral, amely azt a lapátolásnak megfelelően engedi és csévéli fel. A húzóerő 14 fokozattal szabályozható és vele arányosan növekszik egy befúvónyíláson keresztül a légellenállás is. A kiváló fejlesztés során a kötélvezető csigát ideális magasságig emelték, így a sportoló már nemcsak húzza, hanem meríti is a lapátot, mintha csak a vízen tenné. Nem beszélve a csapásszámról, amely tetszés, vagy erőnlét szerint növelhető, a gép pedig akár ki is számítja, hogy adott teljesítmény mellett mennyi idő alatt tette volna meg a versenyző a kitűzött távot. A gyerekek az edzési adataikat a telefonjaikon is elmenthetik. Szóval, óriási dolog ez számunkra, ketten már ki is próbálták a közösen összeszerelt gépet. A súlyukat megadva, testre szabottan állítottuk be, ahogyan kell. Nagyon élvezték. Persze, a komolyabb munkához ebbe is bele kell még erősödniük! Egyébként maga a gép könnyen szállítható, tavasszal visszük magunkkal a sukorói pályára is, ahol jól fog jönni, ha a rossz idő miatt nem tudunk vízre szállni. Összességében nagyon örülök, hogy a kenus szakágunk a növekvő létszámával és egyre több kiemelkedő versenyeredményével kivívta vezetőségünk támogató elismerését. Sőt, a kajak-kenu szövetségét is, amelytől az ergométerünk mellé három vadonatúj versenyhajót is kapunk a karácsonyfa alá. Így aztán valóban bizakodóan nézhetünk a következő idény és az újabb kihívások elé.”
Az edző az érthető módon derűsre hangolt beszámolójában megemlítette, hogy a közel száz hazai vízi sportklub idei bajnoki pontversenyében a szegediek végeztek az első helyen. Tegyük hozzá büszkén, hogy ebben a nemes vetélkedésben a Pro Rekreatione-ként országosan ismert egyesületünk, öt helyezést javítva, immár az előkelő 14. helyet foglalja el! Pedig idén a VVSI kenusainak még nem is volt ergométerük!
Velencei-tavi Vízi Sportiskola
Bríz Étterem